Kdo by nechtěl mít moderní, a především útulné bydlení. Zvláště, pokud je řešení interiéru již notně zastaralé nebo byt je třeba opravit, protože už nevyhovuje nejen zvyšujícím se nárokům na bydlení, ale i životnosti různých materiálů, což se nejčastěji projevuje v kuchyni a koupelně.
Důležitá je v prvé řadě možná výše investice do prostorů, které mají už něco za sebou. Je třeba si udělat jasnou představu, kolik že vlastně chcete do takové přestavby dát. Při tom je také dobré uvážit, zda se pustit jen do částečné rekonstrukce. Nemuselo by se to vyplatit. Zvláště, pokud je evidentní, že za krátký čas budou nutné další zásahy do jiných částí bytu. Je tedy rozumnější, i vzhledem k navýšení pozdějších finančních prostředků, pokud možno udělat rekonstrukci bytového jádra najednou. Včetně koupelny, toalety, kuchyňské linky a jiných prostor. Případně i elektroinstalace a odpadů.
Potom přichází na řadu konkrétní představa, jak by nové bydlení mělo vypadat. Zda se pustit do moderních prvků, či zvolit historizující projekt a jakým detailům věnovat pozornost. A to i s ohledem na samotnou dispozici bytu. Někdy postačí obnovit stávající zařízení a třeba jen podlahy a obklady za nové, jindy to může být příležitost vylepšit stávající rozvržení za takové, které vyhovuje právě vašim představám.
Následuje projekt. Mnohé společnosti ho dnes provedou za vás a rekonstrukci bytového jádra udělají na klíč s veškerým komfortem, který k tomu patří. Tedy zajistí komplexní stavební a rekonstrukční práce včetně finančního návrhu.
Je dobré se v době příprav na rekonstrukci dívat kolem sebe, jaké možnosti a vychytávky se dnes dají pořídit. Vyplatí se navštívit prodejny s veškerým možným vybavením a udělat si třeba i soupis toho, jak by nový a vysněný byt měl vypadat. A poznamenat si, kde a za jakou cenu se vám co líbilo. Nebo si prolistovat stránky katalogů. Potom si v klidu u kávy sednout a jednotlivé možnosti probrat a porovnávat. Nic by se nemělo uspěchat. Protože rekonstrukce bytového jádra bývá nákladná a měla by splňovat veškeré ideály do něj vložené. Tedy útulnost a lehkost.
Pokud se rozhodnete pozměnit stávající rozvržení místností, zvětšit třeba kuchyni, a upravit stávající zdi, pakliže to stavba dovoluje. Spoustu možností nabízejí například sádrokartony při rozšiřování jednotlivých pokojů, třeba obývacího nebo rozdělení například dětského pokoje tak, aby každý sourozenec měl svůj vlastní prostor. Pokud je to reálné, potom je dobré uvážit, zda nechat zasklít balkon, vybourat spíž a další.
Důležitým krokem při plánování rekonstrukce firmou je prohlídka rekonstruovaného bytu. Vyplatí se rovněž namyslet si zavčasu vhodný termín. Samozřejmě nejlepší je teplejší období, aby mělo vysychání po zednických, obkladačských a malířských pracích ideální podmínky. Zapřemýšlet je třeba i nad úsporným designem, chladícím systémem (klimatizace) – nad spotřebou – respektive stále se zvyšujícími se cenami energií. K tepelným ztrátám může docházet u oken a ve dveřích. A možná bude vhodné také vyměnit radiátory.
Na základě toho všeho se potom připravuje podrobný harmonogram a specifikuje vhodný materiál. Samostatnou otázkou je samozřejmě i zmiňovaný rozpočet. Důležitá je při spolupráci s firmou, jež rekonstrukci provádí, také vzájemná konzultace a průběžné kontroly stavu prací. To vše přispěje i s případnými a nutnými změnami projektu k lepšímu konečnému výsledku i co se detailnějšího zabudování jednotlivých prvků týká.
U koupelny se často například řeší otázka, zda v ní ponechat vanu nebo zřídit raději sprchový kout. Vše má své pro i proti. Vana pomáhá k relaxaci, ale je nutné počítat s vyšší spotřebou vody i energiemi na její vyhřátí. U umyvadel se potom zvažuje, zda má být klasické zapuštěné nebo nábytkové. Podobné je to i s toaletou, tedy zda je vhodnější zabudovaná či závěsná.
Někde se také ještě může projevovat hlasitost od sousedů. V takovém případě se doporučuje instalace akustických předstěn, například z akustického sádrokartonu se zvukovou izolací, které ji tlumí. Nevýhodou je však jejich nasákavost. Proto se v takovém případě musí myslet na případnou kondenzaci vodních par v jejich blízkosti. Ale to už je lepší nechat na odbornících.
Možná také bude nutné požádat na patřičném úřadu o ohlášení nebo stavební povolení, pokud budete zasahovat do nosných konstrukcí domu. Komplexní rekonstrukce bytového jádra by zkušená firma měla zvládnout nejpozději do tří týdnů. Je nutné zažádat sousedy o jejich souhlas. Pokud to neuděláte vy jako majitel bytu, udělá to stavební úřad v rámci řízení. A když se rozhodnete do realizace nového bytového jádra pustit sami, potom je rozumné vyvážet odpad z bytu co možná nejčastěji. To aby se vám zbytečně přede dveřmi nehromadil. Budete tak mít o starost méně.
V každém případě počítejte s tím, že rekonstrukce bytového jádra bude chtít čas, trpělivost a dostatek finančních prostředků.